Sztuka prawdziwego rzemiosła

Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, co pozwoli ci oderwać się od codziennych zmartwień i jednocześnie nauczyć się czegoś nowego, mamy dla ciebie niezwykłą propozycję. W sercu Beskidu Żywieckiego wystartował wyjątkowy projekt, który łączy w sobie relaks dla umysłu oraz głębokie zanurzenie w tradycję i kulturę.

Co na ciebie czeka?

Projekt ma  trzy moduły, z których każdy otwiera drzwi do niezwykłego świata tradycyjnego rzemiosła i muzyki:

  1. Nauka wytwarzania i gry na dudach żywieckich –  szkolenie już trwa, dołączone do artykułu zdjęcia to fotoreportaż ze szkolenia, którego celem jest nauka  budowy tego wyjątkowego instrumentu pod okiem mistrzów rzemiosła. Kolejny krok jaki czeka uczestników szkolenia to nauka gry na tym instrumencie.
  2. Szkolenie z tradycyjnych instrumentów pasterskich – zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, ponieważ w sierpniu odbędzie się nabór na szkolenie z zakresu budowy i nauki gry na  piszczałkach. To idealne wprowadzenie dla każdego, kto chce zgłębić tajemnice muzyki pasterskiej.
  3. Promocja tradycji –  finałem projektu będzie koncert, podczas którego uczestnicy obu szkoleń zaprezentują swoje umiejętności zdobyte w trakcie warsztatów. Gorąco zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu, zwłaszcza jako publika.

Poniżej fotorelacja z trwającego szkolenia budowy dud żywieckich. Autorem zdjęć jest Dominik Imielski.

Wykonać dudy żywieckie nie jest łatwo. Budowniczy tego instrumentu powinien bardzo dobrze posługiwać się urządzeniami do obróbki drewna i metalu, wykazując się przy tym dużą starannością i precyzją. Musi znać się na brzmieniu dud i technice gry, aby potrafić uzyskać właściwy strój oraz jakość dźwięku. Nie bez znaczenia jest także zmysł estetyczny, który pozwoli zbudować instrument nie tylko dobrze brzmiący, ale i pięknie wyglądający. Jednak najważniejsza przy budowie dud jest… cierpliwość.

Do wykonania dud niezbędne jest przede wszystkim dobrze wysezonowane drewno. Warsztat budowniczego winien być wyposażony między innymi w dobrą tokarkę, która posłuży do wyrobu gajdzicy (piszczałki melodycznej) i huku (piszczałki burdonowej). Do wykonania zdobień niezbędne będą natomiast umiejętności snycerskie, które… przychodzą z czasem.

 

Skip to content