TURYSTYKA ROWEROWA W BESKIDACH

Zagonieni i zaślepieni w wielkie rowerowe projekty możemy mieć wrażenie, że turystyka rowerowa w Beskidach leży i kwiczy… Nic bardziej mylnego! Beskidy po prostu mają swój czas i swoje miejsce na rowerowej mapie Polski. W nasze okolice przyjeżdżają spragnieni wrażeń kolarze zjazdowi (stąd duża popularność tras enduro), ale i swoje miejsce na Ziemi znajdą u nas kolarze szosowi i miłośnicy spokojnych rowerowych przejażdżek w stylu country i na rowerach trekkingowych. Beskidy to również ważne miejsce na mapie klasycznego MTB.

 

Ścieżki rowerowe Enduro Trails w Beskidach

 

Kompleks ścieżek rowerowych „Enduro Trails Bielsko-Biała” to gęsta sieć jednokierunkowych tras rowerowych, tzw. „singletracków”. Te wąskie, kręte i pofalowane ścieżki o różnym stopniu trudności są najbardziej lubiane przez zjazdowych kolarzy górskich.  Ścieżki Enduro Trails znajdują się na górskich stokach Beskidu Śląskiego nad miastem Bielsko-Biała, głównie w okolicy Szyndzielni, Dębowca, Kołowrotu i Koziej Góry.

Trasy enduro idealnie uzupełniają atrakcje stoku Szyndzielni, tj. gondolowa kolej linowa „Szyndzielnia” wraz z sąsiednią infrastrukturą. Znajdują się tutaj lokale gastronomiczne, wieża widokowa, jest również Schronisko PTTK „Szyndzielnia”. Warto również wspomnieć o „Stefance” na Koziej Górce czy „Gastronomii” Dębowiec. Wszystko to sprawia, że ścieżki Enduro Trails są atrakcyjnym produktem turystycznym dla rowerzystów na każdym stopniu zaawansowania. Warto zauważyć, że podobnych tras w regionie jest wiele i znajdziemy je na stokach Skrzycznego w Szczyrku, Skolnitego w Wiśle, Żaru w Międzybrodziu Żywieckim czy Mosornego Gronia w Zawoi.

O rowerowych trasach enduro w Bielsku-Białej (i nie tylko) dowiesz się więcej klikając ten link https://beskidy.travel/actively/995726/gorskie-sciezki-rowerowe-enduro-trails-bielsko-biala .

 

Rodzinne ścieżki rowerowe nad wodą

W Beskidach w bardzo szybkim tempie przybywa ścieżek rowerowych wzdłuż rzek. Okolice Bielska-Białej to ścieżki rowerowe wzdłuż rzeki Białej. Szczyrk i sąsiednie gminy rozwijają swoją infrastrukturę rowerową wzdłuż rzeki Żylicy. Z kolei południowa i środkowa Żywiecczyzna ma coraz więcej kilometrów ścieżek rowerowych wzdłuż rzeki Koszarawy i jej dopływów. Nie można tutaj pominąć również ścieżek wzdłuż brzegów Jeziora Żywieckiego lub w malowniczych borach między Jeleśnią a Sopotnią Małą. To jedynie przykłady. Wiele zależy od wybranych przez nas wariantów, lecz tak skonstruowana oferta jest świetna na rodzinne przejażdżki rowerowe w otoczeniu przyrody i bliskości urokliwych beskidzkich miejscowości.

 

Szlaki rowerowe między miejscowościami

Lubiący zwiedzać na dwóch kółkach mogą korzystać z wyznaczonych szlaków rowerowych. Ich przebieg czasami jest wytyczony po specjalnych ciągach rowerowych i rowerowo-pieszych. Najczęściej szlaki rowerowe w beskidzkich miejscowościach pokrywają się drogami publicznymi. Ułatwia nam to zwiedzanie ciekawych miejsc, ponieważ możemy na rowerze podjechać do niemal każdej atrakcji turystycznej i centrum miejscowości. Beskidy są zatem idealne dla wszystkich chcących korzystać z dobrodziejstw rowerów crossowych.

 

Górskie szlaki rowerowe i trasy MTB

Beskidy są ważnym regionem górskim na mapie polskich tras MTB. Miłośnicy klasycznego kolarstwa górskiego z wielką chęcią wybierają się na beskidzkie górskie szlaki. W zdecydowanej większości, beskidzkie trasy MTB prowadzą po znakowanych szlakach pieszych. Należy jednak zwrócić uwagę, że w różnych punktach Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego i Makowskiego pojawiają się znakowane szlaki rowerowe. Ich nawierzchnia oraz nachylenie idealnie oddają nastrój klasycznego kolarstwa górskiego.

 

Warto również zauważyć, że w naszym regionie odbywają się popularne imprezy, jak MTB Marathon lub MTB Trophy, które przyciągają wielu miłośników kolarstwa górskiego.

 

Sugestie różnych tras rowerowych między miejscowościami oraz lekkich tras górskich znajdziesz w naszych opisach tras rowerowych na terenie Gmin Milówka, Rajcza i Ujsoły https://www.beskidy.travel/route/1019748/trasa-rowerowa-beskidy-zywiecki oraz w informatorze dotyczącym trasy rowerowej z Bielska-Białej do Martina https://www.beskidy.travel/poi/15556 .

 

Kolarstwo szosowe w Beskidach

Miłośnicy szosówek i jazdy po gładkim asfalcie na dwóch kółkach bardzo chętnie wybierają Beskidy. Łatwo tutaj o wysokiej jakości drogi, które są względnie spokojne nawet w godzinach szczytu, a jazda którymi potrafi dostarczyć znacznych podjazdów i szybkich zjazdów. Jako ciekawostkę podamy, iż poza imprezami o charakterze regionalnym kiedyś w Beskidach regularnie gościł Wyścig Pokoju, a w obecnych czasach bardzo często przez nasze Beskidy prowadza odcinki Tour de Pologne.

 

Najpopularniejsze są widokowe górskie kręte szosy wiodące przez przełęcze. W Beskidzie Śląskim rekordy popularności biją trasy przez Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), Przełęcz Kubalonka (761 m n.p.m.), a także podjazdy na Ochodzitą (894 m n.p.m.) i Równicę (885 m n.p.m.). W Beskidzie Żywieckim najpopularniejsze są przejazdy nad Zawoją przez Przełęcz Krowiarki (in. Lipnicka, 1012 m n.p.m.) oraz pobliską Przełęczą Przysłop (664 m n.p.m.), ale i podjazdy na przełęcze z dawnymi przejściami granicznymi cieszą się dużą popularnością. W Beskidzie Małym niekwestionowanymi hitami kolarstwa szosowego są Przełęcz Kocierska (718 m n.p.m.) i Przełęcz Przegibek (663 m n.p.m.).

 

Wspomniane w tekście przełęcze opisane są w specjalnych informatorach na naszej stronie internetowej: Przełęcz Glinne https://www.beskidy.travel/nature/15962/przelecz-glinne, Przełęcz Kocierska https://www.beskidy.travel/nature/15961/przelecz-kocierska oraz Przełęcz Salmopolska https://www.beskidy.travel/nature/3897/przelecz-salmopolska .

 

 

Skip to content